Paul Harris


Rotary’nin kurucusu Paul Percy Harris, 1868 yılında doğdu. Ailesinin ekonomik yetersizliği nedeniyle çalışmak zorunda olduğundan yüksek öğrenimini kesintilerle sürdürdü. 1891 yılında Iowa Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Mesleğe başlamadan önce beş yıl süreyle çeşitli yerleri dolaşıp, farklı işler yaparak yaşam deneyimini arttırdı. Paul Harris, bu süre içerisinde, bir meslek okulunda öğretmenlik, gazete muhabirliği, gezici satış temsilciliği, fabrika ve tarım işçiliği yaptı. Amerika kıtasının büyük bir bölümü ile İngiltere ve Galler’i dolaştı. 1896’da Chicago’ya döndü ve burada hukuk bürosunu açtı.

Paul Harris’ in sonraki yaşamının büyük bölümü “Çelişkiler yumağı” olarak nitelendirdiği Chicago’ da geçti. 1905 yılında üç yakın arkadaşıyla dünyanın ilk gönüllü hizmet kuruluşu olan Rotary’i kurdu.

1910 ‘da Jean Thompson ile evlendi. 1912 yılında Paul ve Jean Chicago’nun banliyölerinden birinde satın aldıkları eve, İskoç asıllı olan Jean’in çocukluğunun geçtiği Edinburg’taki evlerinin bulunduğu caddenin adını (Comely Bank) verdiler. Paul Harris, 1947 yılında ölümüne kadarki 35 yıllık süreyi, bu evde ve hukuk bürosunda geçirdi.Zamanının büyük bölümünü Rotary konvansiyonlarına, bölge ve kulüp toplantılarına katılıp Rotaryenleri bilgilendirip, coşkulandıran konuşmalar yapmaya adadı. Rotary’nin kurucusunun Chicago’daki hukuk bürosu bugün de “Davis & Cichorski” adı altında faaliyetini sürdürmektedir.

Bilgi Notu : Uluslar arası Rotary merkez binasının (One Rotary Center) 16. katındaki bir oda UR.’nin ilk başkanı Paul Harris’in anısına ayrılmıştır. Bu kattaki bir başka oda da, 23 Şubat 1905 tarihli ilk Rotary toplantısının yapıldığı maden mühendisi Gustavus Loehr’in Unity Building’teki 711 no.lu ofisinin eşyaları aynen korunmaktadır. Odanın kente bakan penceresine 1905 yılının Chicago görüntüsü konulmuştur. 

Samsun Tanıtım

Etkinlik Takvimi